Około 600 osób wzięło udział w uroczystej Mszy św. odpustowej, sprawowanej w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w nowowarpieńskiej parafii pod tym właśnie wezwaniem. Uroczystość, szeroko nagłośniona, była połączona z pierwszym publicznym okazaniem relikwii Jana Pawła II, od 29 czerwca 2012 r. przechowywanych w relikwiarzu złożonym w nowo wybudowanej kaplicy, poświęconej osobie Błogosławionego Papieża.

Większość uczestników Liturgii stanowili pielgrzymi. Przybyli z Trzebieży, Jasienicy, Polic i Szczecina. Cała nowowarpieńska parafia liczy niespełna 1600 osób (z niemowlętami włącznie), a w świątecznym dniu, przed południem zostały odprawione Msze św. w kościołach filialnych: Warnołęce, Podgrodziu i Myśliborzu, połączone z tradycyjnym święceniem zbóż, ziół i owoców. Mimo to w odpustowej Mszy św. wzięło udział wiele znanych osób - dostrzegliśmy, że obecni byli m.in. burmistrz Władysław Kiraga, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej: Krystyna Czerwińska-Twarowska i Jolanta Gotfryd, radny Marek Szczepański, radna powiatu Grażyna Jaguszewska, poprzedni nowowarpieńscy burmistrzowie (Sylwester Getka z Małżonką oraz Tadeusz Szafran) i inni. Z Polic przybył włodarz gminy burmistrz Władysław Diakun, spotkaliśmy też wielu znajomych z samych Polic i podpolickich miejscowości.

Centralna suma odpustowa rozpoczęła się w Nowym Warpnie o godzinie 14 procesjonalnym przeniesieniem relikwiarza z kaplicy na specjalny postument przy głównym ołtarzu. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. prof. dr hab. Henryk Wejman, a jej sprawowaniu asystowali księża z polickiego dekanatu. Efektowną oprawę muzyczną zapewnili uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Wokalno-Chórowych "Tak brzmi Nowe Warpno", zorganizowanych w okresie od 13 do19 sierpnia.

Homilię wygłosił ks. prof. H. Wejman. Motywem przewodnim przesłania uczynił wzór osobowy jakim jest postać bł. Jana Pawła II - Maryjnego Papieża. Zakończeniem Liturgii była adoracja relikwii Jana Pawła II. Wszyscy mogli ucałować relikwiarz, skrywający kapsułkę z krwią Błogosławionego. Po zakończeniu ceremonii relikwiarz został ponownie umieszczony na stałym miejscu w kaplicy.

Proboszcz miejsca - ks. Stanisław Drewicz - dziękując wiernym za liczny udział - zaprosił wszystkich na kolejne uroczystości papieskie, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia osoby Błogosławionego.

Źródło: Magazyn Policki (www.magazynpolicki.cba.pl)

Kazanie ks. prof. Henryka Wejmana ...