W sobotę, 23 kwietnia 2016 roku, w Nowym Warpnie miało miejsce niezwykle wydarzenie. O godz. 14:00 w miejscowym kościele parafialnym świętowali jubileusz Złotych Godów (Goldene Hochzeit), czyli 50-lecia małżeństwa, Państwo Margit i Uwe Conradt. Rodowici Niemcy, od 2003 roku mieszkańcy Nowego Warpna.

Powitanie księdza proboszcza Stanisława Drewicza

Witam serdecznie Panią Pastor Sandrę Kassat-Backer,
Czcigodnych Jubilatów Państwa Margit i Uwe Conradt,
wszystkich zaproszonych gości, z Niemiec i z Polski,
oraz Drogich mi Parafian!
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Państwo Conradt należą do chrześcijańskiego kościoła Drogich nam Ewangelików, dlatego liturgia dzisiejsza będzie w rycie Kościoła Ewangelickiego. Proszę Panią Pastor, by przewodniczyła całej liturgii i czuła się pośród nas, jak u siebie. Sama świątynia i nasze serca niech usposabiają do takiego samopoczucia.

Dane nam było być świadkami piękna wspaniałej miłości dwojga, która mimo różnych problemów życiowych rozwija się i kwitnie od ponad pół wieku, będąc świadectwem sensu małżeńskiego powołania. A ponieważ był to jubileusz mieszkających w Polsce, z własnego wyboru, Niemców, był to też przykład tego, co dla ludzi pogranicza oznacza pojęcie „Heimat” i słowo „gemeinsam”. „Mała Ojczyzna” i „wspólnie, pospołu”, jako coś więcej niż „razem”.

Gratulacje księdza kanonika Stanisława Drewicza

Przeżywamy dzisiaj doniosłą uroczystość 50-lecia zawarcia małżeństwa Państwa Margit i Uwe Conradt. W dniu 23 kwietnia 1966 roku, a więc dokładnie 50 lat temu wypowiedzieliście słowa przysięgi małżeńskiej, które przenieśliście wspólnie przez pół wieku. Gratulujemy, to Złoty Jubileusz!

Gratulujemy Państwu szczególnie dlatego, że żyjemy w czasach kiedy małżeństwo przeżywa różne kryzysy, w czasach kiedy miłość jest różnie rozumiana, często utożsamiana jedynie z emocjami. Wszystko jest dobrze, kiedy jest dobrze, ale kiedy przychodzą trudności wynikające z zaakceptowania współmałżonka takim jakim on jest, kiedy mija czar pierwszych uniesień, kiedy trzeba podjąć odpowiedzialność za rodzinę, wówczas wielu nie dotrzymuje słów przysięgi małżeńskiej, które brzmią niezmiennie:„ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci”.

Każde małżeństwo przeżywa blaski i cienie, codzienność, trud i cierpienie.

Drodzy Margit i Uwe,
Wy potrafiliście przenieść w swoim życiu wszystkie odcienie codzienności. Wam gratulujemy, a Panu Bogu dziękujemy za Wasze wytrwanie w Jego łasce. Prosimy jednocześnie, by nadal obdarzał Was darami, które w czekającej przyszłości uzdolnią Was do wspólnego, twórczego przeżywania życia, na dobre i na złe.

Nasze życzenia i gratulacje wyrażamy w zapisanym dokumencie. Oto błogosławieństwo naszego Księdza Arcybiskupa Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Złoty Jubileusz 50-lecia małżeństwa Margit i Uwe Conradt. Szczęść Boże, Drodzy Jubilaci!

Źródło: Magazyn Policki