W czwartek, 15 sierpnia, w wypełnionym po brzegi nowowarpieńskim kościele odprawiona została uroczysta, odpustowa Msza św. z racji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod którym to wezwaniem jest parafialna świątynia. Liturgię, rozpoczętą o godzinie 14.00, odprawił ks. prałat Dariusz Knapik ze Szczecina, w obecności kapłanów – przedstawicieli wszystkich parafii polickiego dekanatu. Kościół wypełnili nowowarpianie i liczna grupa gości – turystów spędzających czas w Nowym Warpnie. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych w osobach dwóch wiceprzewodniczących Rady Miasta: pani Krystyny Czerwińskiej-Twarowskiej i pani Jolanty Gotfryd.

Liturgię rozpoczęło procesjonalne wprowadzenie relikwii Krwi błogosławionego Jana Pawła II,. Relikwiarz, jak to jest już tradycją miejscowych uroczystości, został usytuowany na specjalnym postumencie obok ołtarza. Homilię wygłosił celebrans, główną myślą rozważań czyniąc zagadnienie zaufania człowieka do Pana Boga, najpełniej objawionego w postawie Matki Bożej.

Na zakończenie Mszy św., jak każe wielowiekowa tradycja dnia, ks. prałat Knapik poświęcił bukiety z kwiatów, traw i ziół. Obyczaj stary i uznany, dlatego Święto Wniebowzięcia nazywa się też Świętem Matki Boskiej Zielnej. Po tradycyjnym obrzędzie wszyscy wierni obecni w kościele zostali pobłogosławieni (każdy indywidualnie) relikwiami Krwi błogosławionego Jana Pawła II. Uroczystość zamknęło kapłańskie błogosławieństwo.

Nie jest to jedyna ważna sierpniowa uroczystość w nowowarpieńskim kościele. Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, podczas obchodów 750-lecia miasta, JE ks. abp Andrzej Dzięga odprawi w samo południe Mszę św. dziękczynno-błagalną, jako podziękowanie za 750 lat dziejów miasta oraz w intencji dalszego rozwoju Nowego Warpna i błogosławieństwa Bożego dla jego mieszkańców. Przewidywani są liczni goście, m.in. reprezentanci władz samorządowych powiatu i gmin go tworzących oraz przedstawiciele ważnych środowisk Szczecina. Pełny program obchodów 750-lecia – w kolejnej notatce.

Źródło: Magazyn Policki (www.magazynpolicki.cba.pl)