W sobotę, 16 sierpnia 2014 r., w Nowym Warpnie zorganizowano tradycyjny „Dzień Leszcza”.
„Dzień Leszcza” rozpoczęły o godzinie 10 zawody wędkarskie. Preludium do dalszych punktów uroczystego programu.

O godzinie 12 samorządowcy spotkali się na Mszy św. w miejscowym kościele. To pewne novum, w poprzednich latach nie notowane. Mszę św. odprawił ks. proboszcz kanonik Stanisław Drewicz, a wzięli w niej udział burmistrz Władysław Kiraga, starosta Leszek Guździoł, szef klubu radnych PO w powiecie – Janusz Szwyd, komendanci policji i straży pożarnej oraz kilkoro radnych gminnych i powiatowych. Gminę Police reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej – Witold Król, który przybył wraz z małżonką, Iwoną.

Wkrótce po Liturgii, na scenie wieńczącej Aleję Żeglarzy, zaczęła się świecka „część oficjalna”. Przemawiali: wicemarszałek Sejmiku Wojciech Drożdż, gość imprezy – burmistrz Gartz, starosta policki Leszek Guździoł oraz – powitany wyjątkowo gorącymi brawami – burmistrz miejsca – Władysław Kiraga.

Ostatnim punktem uroczystości otwarcia było odsłonięcie w Alei Żeglarzy tablicy pamiątkowej poświęconej kapitanowi Henrykowi Jaskule. Dokonali tego wspólnie: Starosta Policki, Burmistrz Nowego Warpna, wicemarszałek Wojciech Drożdż, przewodniczący RM w Policach – Witold Król oraz Bogdan Ronin-Walknowski.
Kiedy część oficjalna dobiegła końca – liczni nowowarpianie i (chyba) jeszcze liczniejsi przybysze ustawili się w długiej kolejce do polowej kuchni serwującej hit dnia: „zupę z leszcza”. Autorskie dzieło Grażyny Kiragi (Żona Burmistrza), o wspaniałych walorach. Poczęstunek bezpłatny, 2000 porcji, wspaniały traktament.
A potem? Potem zaczęły się konkursy (m.in. w jedzeniu na czas pierogów), rywalizacje kulinarne i – wreszcie – upragnione koncerty. Wśród znanych artystów wyjątkowa postać: Monika „MoNa” Wierciak z nowowarpieńskiego Myśliborza. Fenomenalna skrzypaczka grająca na skrzypcach elektrycznych.
Na koniec – wspólna, taneczna zabawa.

Źródło: Magazyn Policki (www.magazynpolicki.cba.pl)