Wieczorem, 23 sierpnia 2014 r., „w odległej o 1 milę od Nowego Warpna” (L. Brüggemann) wsi Warnołęka, JE ks. abp Andrzej Dzięga, przewodniczył koncelebrowanej Mszy św., połączonej z obrzędem poświęcenia świątyni. A raczej wszystkiego, co, w liczącym 300 lat kościele, pojawiło się nowe, podczas gruntownej restauracji zabytku. Nowości jest sporo, podczas półtorarocznego remontu wymieniono 1:1 niemal całą konstrukcję nośną, przebudowano okna (przywracając im dawny wygląd), odnowiono wnętrze, nadając mu biało-złotą tonację i uszlachetniono otoczenie zewnętrzne, wygospodarowując utwardzony parking oraz brukowane obejście kościoła, opatrzone gustownymi latarniami.

Szeroko zakrojoną inwestycję sfinansowano z funduszy Gminy Nowe Warpno, Regionalnego Programu Operacyjnego i środków Kurii Metropolitalnej.

Sobotnia uroczystość poświęcenia świątyni od strony liturgicznej dostosowana była do sytuacji, w której mamy do czynienia z obiektem mającym tradycję sprawowania w nim Służby Bożej. W przypadku świątyni zbudowanej od podstaw konieczny jest pełny obrzęd konsekracji („dedykacji”, jak chcą współcześni puryści liturgiczni). W przypadku gruntownej restauracji już istniejącego kościoła – sprawowana jest Eucharystia, w trakcie której poświęca się Panu Bogu wszystkie elementy odnowione i nowe, za sprawą modlitwy, wody święconej i okadzania, ale – w odróżnieniu od konsekracji – bez namaszczania ścian i ołtarza św. olejami.
Obrzędy poświęcenia zaczęły się od procesjonalnego wejścia biskupa miejsca do kościoła. Później zaczęły się modlitwy wstępne zakończone poświęceniem prezbiterium, wreszcie ks. Arcybiskup, w towarzystwie proboszcza – ks. kanonika Stanisława Drewicza – obszedł cały kościół, święcąc z zewnątrz i wewnątrz ściany świątyni.

Liturgię, wraz z Metropolitą, koncelebrowało sześciu księży. Kazanie wygłosił ks. Arcybiskup, prowadząc rozważania nad czytaniami mszalnymi, rolą Matki Bożej w życiu polskiego narodu oraz nad indywidualnymi odpowiedziami człowieka na skierowane doń Boże wezwania.
Po komunii św. nastąpił jeszcze jeden obrzęd związany z poświęceniem. W pustym dotąd tabernakulum po raz pierwszy złożono Najświętszy Sakrament, czyli specjalne naczynie z zakonsekrowanymi podczas Eucharystii hostiami. W tym momencie nad tabernakulum zapaliła się wieczna lampka – znak obecności Eucharystycznego Chrystusa.

Mszę św. zakończyły okazjonalne podziękowania oraz błogosławieństwo relikwią krwi św. Jana Pawła II – relikwiarz przez całą Liturgię był wystawiony przy ołtarzu.
W uroczystości wzięło udział wielu dostojnych gości, wśród nich m.in. Starosta Policki Leszek Guździoł, Burmistrz Nowego Warpna – Władysław Kiraga oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Grzegorz Grochecki. Honorową wartę, przez całą mszę św., pełnili strażacy, oprawę muzyczną uświetnił występ skrzypaczki Moniki „MoNy” Wierciak i miejscowego chóru.

Źródło: Magazyn Policki (www.magazynpolicki.cba.pl)